بنتونیتsepaniro.ir

بنتونیت(bentonite) چیست ؟

بنتونیت از انواع خاک رس محسوب می شود و تشکیل شده از مونتموریلونیت است.خاصیت کلوئیدی قوی دارد و هنگامی تماس با آب، افزایش حجم چند برابری پیدا می کند و تبدیل به ماده چسبناک و ژلاتینی می شود.این خاک رس ارزشمند تشکیل شده از خاکستر آتشفشانی است. معادن این خاک در یونان، استرالیا، هند، روسیه و اوکراین وجود دارند. معادن داخل ایران در استان خراسان جنوبی و استان کرمان قرار دارند. و از معادن استخراج می شوند. بنتونیت استخراج شده بصورت جامد است و در ابتدا خشک است و خرد می شود. بعد از فرآوری به شکل پودری با دانه های ریز مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع بنتونیت (bentonite)

بنتونیت سدیم دار یا سدیک دار یا متورم

این نوع از bentonite به هنگام تماس با آب و خیس شدن و جذب بالای آب حجیم می شود. به دلیل این خاصیت کلوئیدی بی نظیر در حفاری چاه ارت و حفاری چاه نفت و گاز نقش اساسی دارد. بنتونیت سدیک یا سدیمی، فاقد مواد شیمیایی، مواد سمی و دیگر افزودنی هاست، به همین علت ماده ی بدون خطری است که در صنایع مختلف، از جمله، در ریخته گری، گندله سازی، خوراک دامی، سرامیک و کاشی، پروژه های ساختمانی و عمرانی کاربرد دارد.

بنتونیت کلسیم دار یا کلسیدی یا غیرمتورم

بنتونیت کلسیم دار متشکل از سنگ های آتش فشانی است و خواص قلیایی دارد. و توانایی تبدیل به نوع سدیمی را دارد. برای تبدیل نوع کلسیمی به نوع سدیمی، بنتونیت کلسیمی را با کربنات سدیم ترکیب می کنند تا آن را به نوع سدیمی تبدیل کنند. همچنین جاذب چربی و روغن است. و به دلیل خواص سم زدایی بیشتر مصارف آرایشی و بهداشتی دارد. در صنایع داروسازی، مواد شوینده، ذوب فلزات، دام و طیور و کشاورزی نیز کاربرد موثری دارد.

بنتونیت حفاری

بنتونیت مورد استفاده برای حفاری  باید از نوع سدیمی و به صورت پودری باشد، چرا که تورم پذیری بالایی دارد  و از برگشتن آب به درون چاه جلوگیری می کند. و بصورت یک گل چسبناک متورم چاه را حفاظت می کند. و مانع از ریختن دیواره های چاه می شود. و باتوجه به جنس خاک منطقه، میزان استفاده از آن متغیر می باشد.

بنتونیت چاه ارت

bentonite بعد از ترکیب با آب و 6 برابر شدن حجم اولیه، به شکل یک ماده چسبنده و غلیظ می شود و با تماس با سطح خاک به آن می چسبد و الکترود چاه ارت و صفحات مسی را از خورندگی محافظت می کند. و با جذب بالای آب  و نگهداشتن رطوبت در خود، مانع از بالارفتن مقاومت خاک می شود  به همین دلیل انتخاب مناسبی برای استفاده در اجرای سیستم ارتینگ است.

ویژگی های منحصر بفرد Bentonite

  • دارای خاصیت کلوئیدی قوی است.
  • در صورت تماس با آب متورم می شود.
  • آب را در خود جذب می کند.
  • دارای ویسکوزیته بالایی است.
  • انعطاف پذیری بالایی دارد.
  • دارای خاصیت تیکسوتروپی است.

هزاران کاربرد در صنایع مختلف

این خاک رس شگفت انگیز در صنایع مختلف از جمله، کاغذ سازی، گندله سازی،حفاری چاه ارت، حفاری چاه نفت، ریخته گری، کشاورزی، تصفیه آب، تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، مواد شوینده، تهیه خوراک دام و… کاربرد دارد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button