تجهیزات-نصب-چاه-ارت-sepaniro

تجهیزات ارتینگ

شرکت سپانیرو برای رساندن کیفیت سیستم ارتینگ و چاه ارت به استاندارد جهانی، سعی می کند تمام تجهیزات لازم نصب چاه ارت و سیستم ارتینگ را مطابق با استاندارد و با کیفیت بالایی برای پیاده سازی پروژه به کار گیرد. تنها در صورت پیاده سازی مهندسی شده با تجهیزات استاندارد، ما می توانیم از کیفیت کار اطمینان خاطر پیدا کنیم.

شرکت سپانیرو بر اساس طرح بازنگری شده و به دلیل افزایش سیستم های دیجیتالی و حساس، سیستم نصب و نگهداری سیستم حفاظتی ارتینگ را با استفاده از تجهیزات ارتینگ، مطابق با استاندارد جهانی چاه ارت پیاده سازی می کند.

لوازم چاه ارت چیست؟

در ادامه به معرفی لوازم چاه ارت و تجهیزات سیستم ارتینگ می پردازیم.

تجهیزات
تجهیزات

صفحه ارت مسی

یکی از مهم ترین تجهیزات سیستم ارتینگ صفحه مسی می باشد. ورقه ای از جنس مس با خلوص 99/9 مس، به صورت عمودی درون چاه ارت قرا می گیرد و سیم مسی با جوش و بست به این صفحه متصل می شود.

سیم مسی

برای انتقال جریان الکتریسیته ناخواسته با ولتاژ اضافی، باید از سیم مسی با قدرت انتقال و کیفیت بالا استفاده گردد تا جریان الکتریسیته به صفحه مسی منتقل شود و در نهایت بتوانیم آن را با انتقال به خاک خنثی کنیم.

صفحه مسی و سیم مسی
صفحه مسی , سیم مسی

بنتونیت

بنتونیت نوعی کانی معدنی خاک رس می باشد که در برابر جریان الکتریسیته مقاومت بسیار کمی دارد. بنتونیت هم یکی از تجهیزات سیستم ارتینگ می باشد که در اجرای چاه ارت برای پر کردن عمق چاه و اطراف میله های مسی مورد استفاده قرا می گیرد. در واقع به عنوان جایگزینی برای ترکیب زغال و نمکی که در گذشته استفاده می شد، محسوب می شود و دارای مزیت هایی می باشد از جمله:

 • قیمت ارزانتر و کیفیت بالاتر
 • قدرت ایجاد ملات قوی تر و با کیفیت تر
 • محافظت از وسایل چاه ارت و الکترود
 • میله مسی

میله ارت مسی در مکان هایی که امکان حفر چاه وجود ندارد مورد استفاده قرار می گیرد. این میله به صورت کوبش در زمین فرو می رود و به کمک جوش احتراقی به سیم مسی ارت برای انتقال جریان الکتریسیته به زمین، متصل می شود.

بنتونیت و میله مسی ارت

 

شینه ارت

شینه ارت ساخته شده از مس با خلوص بالا برای هدایت جریان الکتریسیته به مسیرها و قطعات مختلف تابلو برق، در نصب سیستم ارتینگ و چاه ارت به کار می رود.

شینه مسی ارت
شینه مسی

جوش

جوش برای اتصال محکم و با کیفیت صفحه ارت مسی با سیم مسی ارت به کار می رود و از اجزای اصلی لوازم چاه ارت می باشد، زیرا در صورت  دارا بودن کیفیت نامطلوب با قرار گرفتن در داخل چاه دچار اشکال شده و کیفیت کل سیستم انتقال را دچار مشکل می کند. جوش در انواع مختلف از جمله جوش احتراقی یا کدولد و جوش آرگون می باشد.

کابلشو

کابلشو برای اتصال هادی کابل سیستم ارت به شینه و دیگر محل های اتصال به کار می رود و در جنس های مسی برای سیم مسی و در جنس الومینیوم … می باشد.

کابلشو
کابلشو مسی

 

مواد کاهنده مقاومت زمین

این نوع مواد دارای هدایت الکتریسیته بالایی می باشند و برای پایین آوردن و کاهش مقاومت خاک طبیعی زمین در درون چاه قرار می گیرد تا بخوبی انتقال ولتاژ بالای ایکتریسیته را انجام دهد و کارایی سیستم ارتینگ را با کیفیت بالا حفظ کند.

کلمپ

کلمپ قطعه ای به منظور نگهدارنده و اتصال دهنده سیم ها و تسمه های موجود در سیستم ارتینگ به محل مورد استفاده آنها بکار می رود و معمولا از جنس برنج ساخته می شود.

کلمپ دارای انواع گوناگونی با کارایی متفاوتی می باشد:

 • کلمپ های ارت نگهدارنده
 • کلمپ های ارت اتصال دهنده
 • کلمپ های ارت اتصال به میله
 • کلمپ های ارت اتصال به استراکچر
 • کلمپ های ارت اتصال به دکل
 • کلمپ های ارت بتن
 • کلمپ های ارت پرس و …

 

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button