حفاظت الکترومغناطیسی مراکز داده

حفاظت الکترومغناطیسی مراکز داده

حفاظت الکترومغناطیسی مراکز داده (Electromagnetic protection of data centers ) اهمیت بالایی دارد چرا که غالبا تحت تاثیر نویزهای امواج الکترومغناطیسی هستند. امواج الکترومغناطیسی به دو شکل هادی و تششعی روی کارکرد دستگاه های مرکز داده تاثیر می گذارند. برای حفاظت مرکز داده در برابر تششعات امواج الکترومغناطیسی باید از یک قفس فارادی (هادی) استفاده کرد. قفس فارادی  دارای لایه های شیلد الکترومغناطیسی هادی است که با تضعیف میدان الکترومغناطیسی، تششعات را کاهش می دهد. البته میزان کاهش امواج الکترومغناطیسی و تعداد لایه ها، بستگی به نوع مرکز داده دارد. با، بالارفتن حساسیت داده ها، تعداد لایه های محافظ نیز افزایش می یابد.

حفاظت الکترومغناطیسی از اتاق داده

برای محافظت از اتاق مرکز داده باید از لایه های حفاظتی الکترومغناطیسی استفاده کرد. روش نصب این لایه ها به این صورت است که در شش وجه پیرامون اتاق و دستگاه ها نصب شوند تا تششعات نفوذی را کاهش دهند.  لایه های حفاظتی باید رسانای جریان برق باشند و ضخامت متفاومت برحسب نوع کاربرد داشته باشند.

کاربرد حفاظت الکترومغناطیسی

امواج الکترومغناطیسی،میدان های الکتریکی را کاهش می دهد، سیم ها وکابل ها را محافظت می کند، همچنین از تجهیزات غیرهادی و پلاستیکی هم محافظت می کند.اتاق داده، اتاق سرور و کلیه مراکز مهم را حفاظت می کند.

نکاتی که برای انتخاب بهتر فیلتر رادیویی باید بدانید

در خطوط رادیویی فیلتر نصب شود و در محل حفاظت الکترومغناطیسی مراکز داده (Electromagnetic protection of data centers) خطوط برق تغدیه، فیلتر EMP نصب شود و همچنین فیلتر موج بر در ورودی محل  حفاظت نصب شود. باید در مسیر خطوط داده از خطوط فیبر نوری استفاده شود.شیلد رادیویی و درب شیلد رادیویی نصب شود. دیواره های شیلد برای محفاظت الکترومغناطیسی از مراکز داده به سیستم ارت مناسب متصل شوند و در محل اتصالات همبندی مناسب انجام شود.

کاربرد مس جهت محافظت از دیواره های مراکز داده

  • استفاده از مس برای حفاظت دیواره های مراکز داده
  • عدم وجود شکاف یا درز در اتصالات دیوارهای مسی
  • برای اتصالات مسی به هیچ عنوان از چسب استفاده نشود
  • استفاده از آلومینیوم با ضخامت بالا برای محافظت از دیوارهای مراکز داده
  • اتصال ساختار مسی به چاه ایمپالسی
  • بهتر بودن هدایت الکتریکی مس نسبت به آلومینیوم

 

تاثیر امواج الکترومغناطیسی بر طبیعت و زندگی انسان

با توجه به استفاده گسترده از میدان های الکترومغناطیسی در کشورهای توسعه یافته،تاثیر مخرب تششعات الکترومغناطیسی بر زندگی انسان قابل چشم پوشی نیست. و انسان های بسیاری در معرض خطرات ناشی از آن قرار می گیرند. و با توسعه بیشتر دستگاه های مبنی بر امواج الکترومغناطیسی و بالارفتن سطح امواج، آلودگی بیشتر شده است. و خطرات بسیاری محیط زیست را تهدید می کند.

کاربرد امواج الکترو مغناطیسی در صنایع مختلف

استفاده ازامواج الکترومغناطیسی در بخش های، پزشکی، علمی، صنعتی و لوازم خانگی کاربرد دارد. امواج مایکروویو مانند رادیو و تلویزیون، تلفن همراه،رادارها،ماهواره ها و اجاق های مایکروویو ازامواج الکترومغناطیسی است. استفاده از امواج الکترومغناطیسی در صنایع مانند، کاغذ سازی، پلاستیک سازی، چوب، نگهداری مواد غذایی، و در پزشکی مانند تجهیزات گرمایشی توان بخشی و دیامتری کاربرد دارد.

محافظت در برابر تهدیدهای الکترومغناطیسی

با توجه به استفاده گسترده از سیستم ها و تجهیزات الکترونیکی و تاثیر بسزای آن ها در زندگی امروز و تاثیر کارکرد سیستم ها در زندگی، افزایش ایمنی و حفظ امنیت در مراکز مهم از جمله مراکز داده و اتاق سرور اهمیت بسزایی دارد. علت حفاظت مغناطیسی مراکز مهم، تهدیدهای الکترومغناطیسی است. که هم محیط زیست را تهدید می کند و هم تهدیدهای الکترومغناطیسی مانند انتشار، دریافت و تداخل از سوی دشمنان برای یک کشور است. این امواج با توجه بر توان و فرکانسی که دارند باعث تداخل در امواج شده و با ایجاد جریان های الکتریکی قوی کارکرد سیستم ها را تخریب کنند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button