دتکتور دودی

دتکتور دودی چیست؟

همان طور که می دانیم یکی از اجزای سیستم اعلام حریق دتکتور می باشد که وظیفه تشخیص وجود و یا عدم وجود حریق را بر عهده دارد. یکی از انواع دتکتورهای مورد استفاده دتکتور دودی (سنسور تشخیص دود) است.

نحوه عملکرد

سنسور تشخیص دود بر اساس نحوه تشخیص ذرات دود موجود در هوا به دو دسته کلی دتکتور دودی یونیزاسیون و دتکتور دودی نوری تقسیم بندی می شود. به نوع دودی نوری، فوتوالکتریک هم گفته می شود. در ادامه به نحوه عملکرد هر یک از این انواع می پردازیم.

دتکتور دودی یونیزاسیون

عملکرد این نوع دتکتور بر اساس یونیزه کردن اشعه رادیواکتیو صادر شده از آن و هوای داخل محفظه دتکتور می باشد. در واقع دتکتور دودی یونیزاسیون دارای یک اشعه رادیواکتیو از نوع آلفا با قدرت نفوذ کم می باشد. در اثر یونیزه کردن این اشعه با هوای داخل محفظه، مقداری جریان ایجاد می شود. هنگامی که دود ناشی از آتش سوزی وارد محفظه می شود، مقدار این جریان عبوری تغییر می کند. تغییر جریان عبوری به معنای وجود حریق در محیط اطراف بوده و دتکتور دودی یونیزاسیون در این راستا فعال می گردد.

در آینده در خصوص این نوع دتکتور با محفظه دوتایی (dual chamber) و مزایای آن صحبت خواهیم کرد.

دتکتور دودی نوری (فوتوالکتریک)

این نوع از تشخیص دهنده های دودی از یک منبع نوری و یک سنسور فوتوالکتریک تشکیل یافته اند. به هنگام وقوع آتش سوزی، دود ناشی از آن وارد محفظه دتکتور شده و مسیر نور رسیده به سنسور فوتوالکتریک را قطع می کند. عدم دریافت نور توسط سنسور به معنای وجود حریق در محیط اطراف بوده و دتکتور دودی نوری در این راستا فعال می گردد.

مشاوره در خصوص نحوه انتخاب سنسور تشخیص دود مناسب

جهت دریافت مشاوره در خصوص نکات فنی و انتخاب بهترین نوع دتکتور متناسب با محیط مورد استفاده با کارشناسان فنی گروه سپانیرو تماس حاصل فرمایید.

لازم به ذکر است کارشناسان این گروه با تکیه بر بیش از یک دهه تجربه اجرایی در مراکز دولتی و شرکت های خصوصی، مناسب ترین تجهیزات سیستم اعلام حریق از جمله دتکتور مناسب را متناسب با موقعیت پروژه شما و شرایط آن پیشنهاد می دهند.

 

 

 

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button