سیستم ارت sepaniro,ir

معرفی سیستم ارت

سیستم ارت تاسیساتی مهم و گران است. به ویژه ترمیم و گسترش این سیستم نیازمند هزینه های بالایی است. بنابراین هنگام طراحی باید به شکلی عمل کرد که سیستم ارت برای مواجه شدن با جریان های اتصال کوتاه و هم برای دفع جریان صاعقه، به صورت عالی عمل کند. همچنین عمر سیستم ارتینگ باید طولانی باشد و استانداردها و مقرارت ایمنی را رعایت کند و تعداد نقاط همبندی کافی در آن در نظر گرفته شود. تا در صورت نیاز به راحتی بتوان تجهیزات جدید را به آن متصل کرد.

حتما بخوانید : اجرای سیستم صاعقه گیر

طراحی سیستم ارت

اطلاعاتی که  دانستن آن قبل از شروع به طراحی سیستم ارت لازم است، عبارتند از :

 1. کاربری تاسیسات
 2. عمر مورد نیاز برای سیستم ارت
 3. مقاومت مخصوص خاک در 3 عمق مختلف
 4. طبیعت خورنده خاک
 5. شکل و ابعاد فضای قابل دسترسی برای اجرای سیستم زمین
 6. ساختمان های موجود و سیستم های زمین فعلی آن ها
 7. تغییرات فصلی آب و هوا شامل دما و رطوبت
 8. امکان دسترسی عمومم یا پرسنل به تاسیسات
 9. سیستم های الکتریکی و تاسیسات واقع شده در همسایگی محل
 10. برنامه های توسعه ای برای آینده از دیدگاه تاسیسات یا تجهیزات جدید
 11. لزوم  اجرای سیستم ارت

حتما بخوانید : تجهیزات سیستم ارتینگ

اهمیت اجرای سیستم ارت

برای اطمینان از عملکرد صحیح حفاظت های اضافه جریان، لازم است که مقاومت زمین بسیار کم باشد. انجام این کار از طریق الکترودهای عمقی در سیستم زمین صورت می گیرد، به شکلی که الکترود به بسترهای آب زیرسطحی برسد. برای دفع جریان صاعقه ای که بصورت مستقیم یا غیرمستقیم اصابت کرده، بهتر است که سیستم زمین دارای تعداد زیادی هادی افقی باشد که ترجیحا بصورت شعاعی قرار بگیرند. البته لازم به ذکر است که انجام این روش برای دفع جریان صاعقه  فرکانس بالا در مسیری کم امپدانس، مناسب است. برای تامین ایمنی پرسنل و مردم، بخصوص جایی که تجمع افراد بیشتر است، باید یک سیستم ارت مناسب استفاده شود تا ولتاژ گام را کاهش دهد. همچنین باید همبندی لازم بین این شبکه با اسکلت ها و بدنه های فلزی نیز انجام شود تا خطر ولتاژ نیز کاهش پیدا کند.

حتما بخوانید : اجرای سیستم ارتینگ اتاق سرور

اجزای سیستم ارت

کارایی سیستم ارت براساس کیفیت اجزای تشکیل دهنده ی آن سنجیده می شود. و نسبت اهمیت هرکدام یکسان است.

 1. الکترودهای زمین
 2. اتصالات سیستم زمین
 3. الکترود ارت
 4. مقاومت الکترود
 5. مقاومت مخصوص خاک
 6. 1. الکترودهای زمین

که اغلب از جنس مس یا فولاد مس پوش هستند، بابد دارای سطح تماس به قدر کافی بزرگ باشند تا در خلال عبور ماکزیمم زمان قطع اتصالی مجاز، در برابر ماکزیمم جریان اتصال کوتاه ممکن، دوام بیاورند.

2. اتصالات سیستم زمین

نقش اتصالات سیستم زمین که بسیار مورد کم توجهی قرار می گیرند، نقش خیلی مهمی در اجرای سیستم زمین دارند. اتصالات انجام شده با جوش اگزومتریک (Cadweld) این حسن را دارند که نه باز می شوند و نه دچار خوردگی می شوند.

3. الکترود ارت

الکترود ارت وظیفه ایجار ارتباط فیزیکی با زمین و انتشار جریان در آن را برعهده دارد. به دو صورت الکترودهای طبیعی و الکترودهای مصنوعی می تواند وجود داشته باشد.

الکترودهای طبیعی در ساختمان می تواند شامل موارد زیر باشد :

 • لوله های فلزی آب مدفون
 • اسکلت های فلزی ساختمان
 • میلگردهای داخل بتن شالوده ساختمان
 • الکترودهای مصنوعی

الکترودهای مصنوعی به صورت عمدی و اختصاصی برای استفاده در سیستم زمین، نصب می شوند و ممکن است شامل، هادی های تسمه ای و سیمی مسی، میله یا لوله های فولادی باشند. الکترودهای میله ای متداول ترین نوع الکترود در دنیاست.

4. مقاومت الکترود

مقاومت الکترود نسبت به جرم کلی زمین تحت الشعاع سطح الکترود و طول آن قرار دارد. البته اگر قطر الکترود میله ای دو برابر هم شود، فقط 10درصد مقاومت را کاهش می دهد. پس اضافه کردن قطر به منظور کاهش مقاومت، صرفه اقتصادی ندارد. در حالی که دو برابر کردن طول میله الکترود به لحاظ تئوری چیزی حدود 40 درصد مقاومت را کاهش می دهد. متداول ترین نوع استفاده از الکترود برای رسیدن به مقاومت مطلوب، استفاده از تعداد زیادی الکترود میله ای در عمق مناسب است.

5. مقاومت مخصوص خاک

مقاومن خاک براساس اهم اندازه گیری می شود و نقش بسیار مهمی در کارایی عمومی سیستم زمین برعهده دارد و باید قبل از طراحی سیستم مقدار آن تعیین شود. اندازه گیری مقاومت مخصوص خاک این امکان را به کارشناسان طراح می دهد که بهترین عمق و مناسب ترین محل را برای قرار دادن الکترود درون زمین تشخیص دهد.

حتما بخوانید : چگونگی نصب چاه ارت و سیستم ارتینگ

وظایف سیستم زمین

سیستم های زمین در بیشتر عمر خود حامل جریان های کوچک یا حتی صفر هستند، تا اینکه اتصال کوتاه یا صاعقه ای ایحاد شود که تضمین کننده عبور جریان های بزرگ باشد. در آن شرایط تجهیزات و اجزای زمین باید مانند روز اول نصب وظیفه شان را به درستی انجام دهند. بیشتر سیستم های زمین به شکلی احداث می شوند که پس از تمام شدن مراحل نصب، دیگر امکان بازرسی و کنترل اجزا آن ها بسیار مشکل یا غیرممکن است. از آنجا که زمین هم محیطی نامساعد و پرآسیب است، انتخاب صحیح تجهیزات در هنگام نصب بهترین و گاهی تنها راه برای اطمینان از صحت کار بلند مدت یک سیستم زمین خواهد بود.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button