صاعقه-گیر-sepaniro

صاعقه گیر الکترونیکی چیست؟

سیستم صاعقه گیر یرای حفاظت از افراد، ساختمان ها و سازه ها در برابر پدیده صاعقه، با احتساب شرایط مهندسی بر روی ساختمان ها نصب می گردد.

صاعقه چیست؟

صاعقه پدیده ای جوی می باشد که در اثر اختلاف پتانسیل الکتریکی بین توده ابر و زمین، امکان وقوع آن به وجود می آید و موجب تخلیه بار الکتریکی ناگهانی و ایجاد جرقه های عظیم می شود.

پیشنهاد متخصصین برای نصب سیستم صاعقه گیر

امروزه بیشتر متخصصان استفاده از صاعقه گیر الکترونیکی خازنی را با داشتن ویژگی های منحصر به فرد برای محافظت از ساختمان ها و سازه ها و حفظ امنیت انسان ها، پیشنهاد می دهند.

برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

  • پشتیبانی از ضریب پوششی بالا
  • سرعت بالا در جذب و دریافت صاعقه
  • امکان تست و ثبت آمار صاعقه
  • مطابقت با استاندارد بین المللی NFC17-102
  • بکارگیری از بدنه با جنس مقاوم و ضد خورندگی در برابر عوامل فرسایشی طبیعی و محیطی
صاعقه گیر الکترونیکی خازنی
صاعقه گیر الکترونیکی خازنی

 

اجزای صاعقه گیر الکترونیکی

سیستم حفاظتی صاعقه گیر الکترونیکی از سه بخش اساسی تشکیل می شود که بر اساس استاندارد NFC 17-102 طراحی شده است.

صاعقه گیر  Air termination

قبل از وقوع صاعقه، شدت میدان الکتریکی سریعا افزایش می یابد و صاعقه گیر متوجه تغییر شده و با ذخیره کردن انرژی زیاد اتمسفر با کمک جرقه به نوک میانی تخلیه تخلیه و منجر به یونیزاسیون محیط اطراف می شود. گروه سپانیرو با داشتن افراد متخصص و استفاده از طرح بازنگری شده، برای جانمایی استاندارد صاعقه گیر در پروژه ها استفاده می کند.

به دلیل محدودیت حجم پوششی برای صاعقه گیر، در صورت وسعت حجم ساختمان ممکن است از چندین صاعقه گیر استفاده شود.

 

هادی میانی Down conductor

هادی میانی برای متصل کردن صاعقه گیر به سیستم زمین و انتقال بار الکتریکی جذب شده توسط صاعقه گیر به سیستم زمین، استفاده می شود که معمولا از جنس مس و یا استیل می باشند که مطابق با استاندارد IE 62305 طراحی می شود.

در نصب هادی میانی باید از کوتاه ترین و مستقیم ترین اتصال به سیستم زمین استفاده کرد و باید تخلیه جانبی در سیستم رخ ندهد ،چرا که اگر در اتصالات هادی میانی مهندسی دقیق صورت نگیرد امکان ایجاد اتصال کوتاه و تخلیه انرژی و موجب آسیب های جدی خواهد شد.

صاعقه گیر الکترونیکی
صاعقه گیر الکترونیکی

سیستم زمین

یکی از اجزای مهم سیستم صاعقه گیر، سیستم اتصال زمین می باشد. چرا که در نهایت صاعقه گیر با استفاده از هادی میانی انرژی الکتریکی جذب شده صاعقه را به سیستم زمین به عنوان زمین پتانسیل صفر منتقل کند و در سطح زمین بخاطر وجود املاح گوناگون کمی مقاومت وجود دارد، برای اینکه عمل انتقال انرژی در کمترین زمان صورت گیرد باید مقاومت سیستم زمین را به صفر برسانیم.
برای پایین آوردن مقاومت زمین از مواد یا ژل کاهنده مقاومت زمین استفاده می کنیم.

 

 

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button