نصب صاعقه گیر الکترونیکی

نصب صاعقه گیر

هدف از نصب صاعقه گیر، حفاظت مالی و جانی در برابر اثرات صاعقه می باشد. نصب صحیح و اصولی سیستم صاعقه گیر برای اطمینان از عملکرد مناسب آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مقاله ابتدا به نحوه نصب صاعقه گیر و مهم ترین مراحل آن می پردازیم و سپس سعی می کنیم تا مهم ترین نکاتی که به هنگام نصب صاعقه گیر بایستی رعایت شود را مورد بررسی قرار دهیم (ضوابط اجرای صاعقه گیر).

نحوه نصب صاعقه گیر

نصب یک سیستم حفاظت در برابر صاعقه از سه مرحله اصلی تشکیل شده است:

  1. ارزیابی ریسک

در مرحله ارزیابی ریسک، فاکتورهای متعددی که در احتمال و میزان آسیب های صاعقه دخیل هستند، مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند. فاکتورهایی از جمله: ارزش دارایی هایی که در سازه موردنظر جهت حفاظت قرار دارند، تعداد نفراتی که درون سازه هستند و مدت زمان حضور آنها، سیستم های الکتریکی سازه، میزان حساسیت تجهیزات آن، نزدیکی سازه موردنظر به اجسام قابل اشتعال (جنگل ها و …) و … .

بدیهی است که به عنوان مثال، یک انبار لوله های فلزی سطح حفاظتی ای به اندازه یک انبار تاسیساتی مملوء از تجهیزات فنی را نیاز ندارد. مرحله ارزیابی ریسک سطح حفاظتی مورد نیاز برای انواع مختلف سازه را تعیین می کند. سطح حفاظتی 1، بالاترین و پرهزینه ترین سطح حفاظتی است. همچنین این مرحله انواع تجهیزات حفاظتی مورد نیاز را نیز پیشنهاد می دهد.

 

طراحی صاعقه گیر

پس از تعیین سطح حفاظتی متناسب با محل و شرایط نصب صاعقه گیر در مرحله ارزیابی ریسک، مرحله طراحی صاعقه گیر ساختمان آغاز می گردد. تعداد هادی های موردنیاز و …. مشخص شده و به طور کلی نقشه فنی رسم می گردد.

ساخت و اجرای صاعقه گیر

نهایتا در مرحله آخر از نحوه نصب صاعقه گیر، طبق نقشه بدست آمده از مرحله طراحی صاعقه گیر، اجرای فنی از جمله اجرای سیستم زمین، نصب هادی ها و … آغاز می گردد.

نکات مهم نصب صاعقه گیر

  • مولفه های اساسی یک سیستم حفاظت صاعقه: air termination، هادی زمینی، الکترود زمینی
  • هادی های پایین رو ابتدا باید به شمارنده صاعقه گیر و سپس به شینه ارت اصلی متصل شوند.
  • در برخی از ساختمان ها و مراکز حساس صنعتی بیش از یک سیستم صاعقه گیر مورد استفاده قرار می گیرند. نکته ای که در این گونه موارد باید به آن توجه داشت اتصال این صاعقه گیرها به یکدیگر است.
  •  کلیه لوازم و تجهیزات سیستم صاعقه گیر باید مطابق با استانداردهای معتبر همچون NFPA 780، NFC 17-102 باشند.
  • در صورتی که صاعقه گیر بر روی دکل نصب می گردد (صاعقه گیر دکل)، دکل مربوطه بایستی از نوع دکل خوداتکا باشد.
  •  هادی های پایین رو از ابتدا تا انتها به صورت یکپارچه باشند و بین آنها انفصال و اتصالی وجود نداشته باشد.
  •  در مورد ارتفاع محل نصب صاعقه گیر، لازم است به نکته ای مهم اشاره کنیم. نوک صاعقه گیر باید حداقل 2 متر بالاتر از پشت بام و سایر تجهیزات موجود در محوطه قرار گیرد.
  •  همبندی اصولی و صحیح تمامی اجزای سیستم صاعقه گیر نکته بسیار مهمی می باشد که باید به آن توجه ویژه ای داشت. چرا که عدم ایجاد اتصال و همبندی استاندارد می تواند منجر به ایجاد جریان مخرب بین اجزا گردد.
  •  ادامه دارد….

گروه فنی و مهندسی سپانیرو با ارائه خدمات نصب صاعقه گیر در سراسر کشور (نصب صاعقه گیر در کرج، نصب صاعقه گیر در مشهد، نصب صاعقه گیر در شیراز، تهران و …) می کوشد تا امنیت خاطر را برای هموطنان عزیز به ارمغان آورد. جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 

 

 

 

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button