نیروگاه های تولید پراکنده(خورشیدی،بادی)

منظور از نیروگاه های تولید پراکنده چیست؟

نیروگاه های تولید پراکنده و یا نامتمرکز به بیان ساده نیروگاه هایی هستند که برق را در همان محل مصرف و یا نزدیکی آن تولید می کنند. این نیروگاه ها انواع مختلفی از جمله خورشیدی، بادی و … دارند. در این بخش در مورد نیروگاه های خورشیدی و کاربرد آنها صحبت خواهیم کرد.

انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی، یکی از منابع تامین انرژی قابل اطمینان، رایگان و پاک ترین نوع انرژی و عاری از اثرات مخرب زیست محیطی است که برای تامین انرژی در صنعت و کسب و کار و حتی در خانه (نیروگاه خورشیدی خانگی) مورد استفاده قرار می گیرد.

sepaniro-انرژی-خورشیدی
sepaniro-انرژی-خورشیدی

طبق تحقیقات صورت گرفته انرژی خورشیدی جذب شده توسط زمین در مدت تنها یک ساعت، می تواند انرژی کل کره زمین به مدت یک سال را تامین کند.

نیروگاه خورشیدی

نیروگاه خورشیدی، مجموعه ای از تجهیزات می باشد که با استفاده از فن آوری های نوین، انرژی تابشی خورشیدی را جذب کرده و آن را به انرژی الکتریسیته تبدیل می کنند. از کاربردهای نیروگاه های تولید پراکنده به خصوص نیروگاه خورشیدی می توان به  تامین گرما، نیروی الکتریسیته، گرمایش منازل مسکونی و … اشاره کرد.

نیروگاه های خورشیدی انواع مختلفی دارد که به طور مختصر مورد بررسی قرار می دهیم.

نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک

فتوولتاییک به فناوری تبدیل مستقیم انرژی خورشیدی به الکتریسیته اطلاق می گردد. این فناوری به سلول خورشیدی یا PV معروف می باشد. انرژی تولید شده توسط نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک جایگزین مناسبی برای انرژی الکتریکی مورد استفاده در لوازم برقی محسوب می گردد.

نیروگاه گرمایش خورشیدی

نیروگاه گرمایش خورشیدی به منظور ایجاد گرم کن های خورشیدی برای مصرف خانگی و صنعتی در تامین آب گرم کن مصرفی و سیستم گرمایش داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. سلول های گرمایی برای جذب انرژی خورشیدی و تبدیل آن به انرژی گرمایی مورد استفاده قرار می گیرند. این فناوری در گرمایش آب، گرمایش داخل ساختمان (نیروگاه خورشیدی خانگی) و حتی در تولید برق نیز بکار می روند.

نیروگاه-گرمایش-خورشیدی-sepaniro
نیروگاه-گرمایش-خورشیدی-sepaniro

نیروگاه خورشیدی متمرکز

نیروگاه خورشیدی متمرکز، با استفاده از آینه ها و عدسی ها انرژی خورشیدی را جذب کرده و آن را به گرما تبدیل کرده و در نهایت از آن الکتریسیته تولید می کند. معمولا شرکت های بزرگ از این تکنولوژی برای تامین انرژی الکتریسیته استفاده می کنند.

نیروگاه-خورشیدی-متمرکز-sepaniro
نیروگاه-خورشیدی-متمرکز-sepaniro

 

گروه فنی و مهندسی سازه پایدار آرمان نیرو (سپانیرو) با بهره گیری از کارشناسان مجرب و کارآزموده خود، اجرای چندین پروژه موفق در حوزه طراحی و اجرای نیروگاه خورشیدی از جمله احداث و بهره برداری اولین نیروگاه خورشیدی استان زنجان را در کارنامه خود دارد و با افتخار آمادگی همکاری خود را در این حوزه با ارگان های دولتی و خصوصی اعلام می نماید.

جهت اطلاع از پروژه های این گروه به بخش پروژه ها مراجعه نمایید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، کارشناسان مجرب سپانیرو آماده پاسخگویی هستند. با ما تماس بگیرید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button