چاه ارت-سیستم ارت

چاه ارت چیست؟

همانطور که می دانید، در زبان انگلیسی ارت یا ارث (earth) به معنی زمین است. در مهندسی به این خاطر از کلمه ارت یا مصدر آن ارتینگ (earthing) استفاده می کنند تا به فعل متصل کردن بدنه یک دستگاه الکتریکی به زمین اشاره کنند. همان کاری که انجام می شود تا از افراد و دستگاهها در برابر برخورد صاعقه با ساختمانها محافظت کنند. اما چطور مهندسان به این هدف می رسند؟ در جریان برخورد صاعقه با ساختمان، ولتاژهای خیلی خطرناک و شدیدی تولید می شود. همه هدف متخصصان ایمنی این است که به کمک تجهیزاتی این ولتاژها را به زمین برسانند و خنثی کنند. در اصل الکتریسیته ساکن توسط سیستم ارت به زمین منتقل می شود. سیستم ارت اسمی است که روی این تجهیزات گذاشته اند و آن را از طریق حفر چاه ارت برپا می کنند.

انواع سیستم ارت از نظر اجرا

از نظر اجرایی به دو روش می توانیم چاه ارت را پیاده سازی کنیم:

روش اول: زمین عمقی

در این روش از چاهی عمیق برای اجرای ارت استفاده می شود. زمین عمقی یک روش معمولی به حساب می آید و کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

روش دوم: زمین سطحی

در این روش، سیستم ارت برای مناطقی که یا قابل حفاری عمیق نیستند یا در عمق بسیار کم (حدود 80 سانتی متر) قابلیت حفاری دارند، اجرا می شود. روش سطحي مزایای بیشتری دارد و طرفداران بیشتری هم در بین مهندسان اجرایی نسبت به روش عمقی دارد.

مراحل اجرای سیستم ارت

اجرای کامل سیستم چاه ارت شامل چندین مرحله می باشد که یکی از مهم ترین آنها اجرای جوش احتراقی و یا همان جوش کدولد (اگزوترمیک) می باشد. در ویدوی زیر نحوه اجرای این جوش توسط مهندس گروه سپانیرو نشان داده شده است.

جوش احتراقی (کدولد، اگزوترمیک)

 چند مثال از مناطق مناسب برای سیستم زمین سطحی

* سایتی که فضاي محیطی کافی و امكان حفاري داشته باشد.

* جایی که ارتفاع آن از سطح دريا پایين باشد، مثل شهرهاي جنوب و شمال كشور

* محلی که پستي و بلندي زیادی نداشته باشد.

* جایی که فاصله بين دكل و ساختمان زیاد باشد.

امروزه سيستم ارت جایگاه مستقل و مهم خود را پیدا کرده و كاربرد آن به چیزی در حد و اندازه کاربرد برق رسیده است. به طوری که در صنعت مخابرات این نياز اساسی احساس می شود که از سيستمهاي ارت حساس و دقيق براي جلوگيري از نويز در شبكه و نيز در شبكه هاي انتقال و توزيع برق استفاده کنند. امروزه دیگر شبكه هاي برق گير بدون سيستم ارت عملاً بدون استفاده هستند.

با اهمیت پیدا کردن روزافزون موضوع ایمنی، کاهش هزینه ها و سلامت جان انسان، هر چه جلوتر می رویم به تعداد افراد و سازمانهایی که برپایی سیستم ارتینگ را به رسمیت می شناسند، اضافه می شود. شاید هنوز هم افرادی باشند که مثل گذشته این اشتباه خطرناک را مرتکب می شوند که دستگاههای خانگی را به لوله های آهنی آب و گاز یا اسکلت ساختمان متصل می کنند، اما خوشبختانه فرهنگ ایمنی و فرهنگ اعتماد به متخصصان ایمنی بیش از پیش فراگیر شده است.

سیستم ارت نیز مثل هر سیستم ایمنی دیگر نیاز به مهارت و تخصص ویژه ای دارد. در کنار شرکتها و سازمانهای مختلفی که در این زمینه مشغول فعالیت هستند، گروه مهندسی سپانیرو نیز سهم به سزایی ایفا می کند. امیدواریم همراه با کارشناسان و مهندسان باتجربه این گروه بتوانیم روز به روز به کارنامه دستاوردهای مثبت خود اضافه کنیم.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button