در مورد rga ارتینگ مخازن سوخت چه می دانید؟

به دلیل اهمیت بالای منابع انرژی در سراسر جهان و افزایش ایمنی در مراکز ذخیره سوخت، محافظت از مخازن سوخت در برابر اثرات مخرب صاعقه و جریان های اضافی ناشی از ارورهای سیستمی از اهیت ویژه ای برخوردار می باشد. و بنابر حساسیت بالای این مخازن، استفاده از سیستم ارتینگ بسیار حیاتی است.تجهیزاتی که باعث همبندی سقف مخازن شناور با بدنه مخزن می شوند را (RGA (Assembly Retractable Grunding می گویند.

حفاظت مخازن در برابر صاعقه
lightning protection

مخزن سوخت چیست؟

مخزن سوخت (fuel tank)، تجهیزاتی هستند که مقدار مشخصی از سوخت را ذخیره می کنند. جنس مخازن سوخت می تواند فولادی یا از جنس مواد پلیمری باشد. مخازن سوخت به شکل مکعب یا استوانه ای تولید می شوند. و بیشتر در صنایع ، پتروشیمی، گاز و نفت کاربرد دارند.در ادامه به انواع مخازن سوخت می پردازیم.

انواع مخازن سوخت

مخازن سوخت براساس نوع سیال موجود در آن یا برحسب فشار بخار مواد ذخیره شده، یا شکل هندسی تقسیم بندی می شوند. اما بصورت کلی مخازن به دو دسته مخازن روباز و دربسته تقسیم بندی می شوند.

مخازن دربسته

در مخازن دربسته، سیالات آتش گیر، گازها، مواد شیمیایی خطرناک مثل بازها یا اسیدها و سیالاتی که گازهای سمی را منتشر می کنند، نگهداری می شود

انواع مخازن دربسته

  • مخازن سقف ثابت
  • مخازن سقف شناور
  • مخازن کروی
  • مخازن استوانه ای
  • مخازن سرد

مخازن روباز

مخازن روباز از ساده ترین نوع مخازن هستند و به صورت دیواره ای بی سقف هستند. مخازن روباز سقف ندارند و سیال درون آن ها با محیط بیرون تماس دارند. از این رو موادی در این مخازن ذخیره می شوند که :

  1. مقدار فراریت آن ها کم باشد چرا که بالا بودن مقدار فراریت موجب تبخیر و اتلاف ماده خواهد شد.
  2. هیچ گونه خاصیت اشتعال زایی نداشته باشد تا امکان آتش سوزی نداشته باشد.
  3. ماده گران بهایی نباشد چرا که ممکن است مواد آلوده شود.

مخازن با سقف شناور

مخازن مورد بحث ما در این مقاله مخازن با سقف شناور هستند که برای حفاظت مخازن در برابر صاعقه از تجهیزات rga استفاده می شود. در این نوع از مخازن ، سقف روی مایع شناور است و با حرکت مایع به بالا و پایین، سقف نیز حرکت می کند.

  1. مخازن با سقف شناور و بدون سقف ثابت

در مخازن سقف شناوری موادی مانند نفت که دارای فشار بخار زیادی هستند ذخیره می شوند. این نوع از مخازن، سقف ثابت ندارند و برای مواد غیر سمی و موادی که آتش گیری کمی دارند، مناسب هستند.

  1. مخازن با سقف شناور و با سقف ثابت

 از این نوع مخازن برای ذخیره مواد سمی  یا آتش گیر از مخازنی با سقف شناور که یک سقف هم دارند استفاده می شود.

اصول همبندی و حفاظت از مخازن سقف شناور در برابر صاعقه

به طور معمول فرآورده هایی که امکان انفجار دارند و  ممکن است در فضای داخلی مخزن دچار آتش سوزی بخارات شوند، برای کاهش فضای خالی، سقف مخزن شناور ساخته می شود. در مخازن سقف شناور امکان خارج شدن بخارات اشتعال زا وجود دارد و سقف فلزی از دیواره فلزی مخزن  به وسیله یک رینگ سیل جدا شده است، امکان ایجاد شدن اختلاف پتانسیل و آتش سوزی وجود دارد.

نصب RGA روی مخزن
نصب RGA روی مخزن

روش rga  برای حفاظت از مخازن سقف شناور در برابر صاعقه

بهترین روش بدون خروج مخزن از چرخه بهره برداری می باشد. بهترین روش نصب هادی بای پس ساختار RGA (Assembly Retractable Grunding) است. در مقایسه با هادی های رایجی که استفاده می شوند، هادی های RGA  طول کمی دارند. از معایب طول زیاد هادی، در صورت بالا بودن سقف روی قرقره جمع می شود.

تامین و فروش RGA
RGA INSTALLATION

در این صورت اندوکتاس هادی به مقدار قابل توجهی به میزان یک ششم هادی ساده کاهش می یابد و ولتاژ القایی ناشی از تغییرهای جریان نسبت به زمان، در زمان عبور صاعقه کمتر می شود و باعث کاهش خطرات می شود.

نصب RGA

ارتینگ مخازن سوخت

مخزن های استوانه ای به علت فوندانسیون گسترده، ارتباط خوبی با زمین دارند، به همین دلیل ارتینگ این مخازن بدون نگرانی امکان پذیر است. برای اتصال به زمین مطمئن با توجه به استاندارد NFPA780  بدنه مخزن ها در فاصله های اطراف هر 30 متر به سیستم ارت متصل کرد. مخازنی که پیرامون آن ها کمتر از 30 متر است، حداقل 2 اتصال لازم می باشد. مخازنی که لایه عایق زیرین دارند هم به همین صورت عمل می شود. اگر بدنه فلزی مخزن پیوستگی داشته باشد، هر اتصال به زمین با بکار بردن یک میله زمینی منفرد 3 متری به عنوان الکترود ارت انجام می پذیرد. حداکثر مقاومت کل ارتینگ مخازن سوخت نباید بیشتر از 10 اهم باشد.

شرکت سپانیرو در زمینه ارتینگ مخازن سوخت، تست چاه ارت مخازن سوخت و اندازه گیری چاه ارت مخازن سوخت و اجرای سیستم ارت و همبندی مخازن نفت نیز فعالیت دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان حوزه ارتینگ ما تماس حاصل فرمایید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button